2021 MHSAA championships l 2019 MHSAA championships
FINALS
Saturday, June 11, 2022
At Rockford
Brighton 12, Grand Rapids Forest Hills Northern 11 (2 OT)
> This Time It's Brighton's Time as Bulldogs Celebrate Championship
> Brighton storms back, wins Division 1 title in overtime thriller
> East Grand Rapids extends title streak; Brighton earns first title since 2011
> 'We finally did it!' — Brighton girls lacrosse captures state title with epic comeback
Saturday, June 11, 2022
At Rockford
East Grand Rapids 12, Detroit Country Day 11 (OT)
> East Grand Rapids Extends Division 2 Reign with Sudden Victory
> East Grand Rapids tops Country Day to repeat in Division 2
SEMIFINALS
Wednesday, June 8, 2022
At Brighton
Brighton 14, Bloomfield Hills 7
At Haslett
Grand Rapids Forest Hills Northern 13, Hartland 2
Wednesday, June 8, 2022
At Brighton
Detroit Country Day 18, Farmington Hills Mercy 12
At Haslett
East Grand Rapids 22, DeWitt 8
REGIONALS
Region 1
CHAMPIONSHIP
Friday, June 3, 2022
At Ada Forest Hills Eastern
Grand Rapids Forest Hills Northern 7, Rockford 6
SEMIFINALS
Wednesday, June 1, 2022
Rockford 23, Portage Northern 0
Grand Rapids Forest Hills Northern 16, Haslett 4
FIRST ROUND
Tuesday-Thursday, May 24-26, 2022
Portage Northern 15, Grandville 10
Rockford 17, Hudsonville 4
Haslett 16, Holt 10
Grand Rapids Forest Hills Northern 17, Grand Haven 0
PRE-REGIONALS
Thursday-Monday, May 19-23, 2022
Grandville 21, Zeeland East 8
Hudsonville 13, Muskegon Mona Shores 6
Rockford 20, Holland West Ottawa 1
Haslett 18, Kalamazoo Central 0
Grand Rapids Forest Hills Northern 18, Jenison 1
Region 2
CHAMPIONSHIP
Friday, June 3, 2022
At Novi
Brighton 24, Livonia United 5
SEMIFINALS
Tuesday, May 31, 2022
Livonia United 16, Ann Arbor Pioneer 4
Brighton 19, Northville 10
FIRST ROUND
Tuesday-Thursday, May 24-26, 2022
Livonia United 15, Ann Arbor Huron 3
Ann Arbor Pioneer 16, Canton 4
Brighton 25, Plymouth 4
Northville 17, Novi 9
PRE-REGIONALS
Thursday-Monday, May 19-23, 2022
Livonia United 14, South Lyon 8
Plymouth 9, Saline 8
Northville 18, Salem 11
Region 3
CHAMPIONSHIP
Friday, June 3, 2022
At Troy Athens
Bloomfield Hills 13, Grosse Pointe South 5
SEMIFINALS
Wednesday, June 1, 2022
Grosse Pointe South 13, Utica Eisenhower 7
Bloomfield Hills 18, Birmingham Unified 14
FIRST ROUND
Tuesday-Thursday, May 24-26, 2022
Grosse Pointe South 16, Royal Oak 4
Utica Eisenhower 16, Utica Ford II 4
Birmingham Unified 16, Troy Athens 6
Bloomfield Hills 21, Grosse Pointe North 2
PRE-REGIONALS
Thursday-Monday, May 19-23, 2022
Grosse Pointe South 13, Clinton Township Chippewa Valley 2
Utica Eisenhower 11, Troy 7
Troy Athens 11, West Bloomfield 3
Grosse Pointe North 15, Detroit Cass Technical 14
Region 4
CHAMPIONSHIP
Friday, June 3, 2022
At Oxford
Hartland 18, Huron Valley United 11
SEMIFINALS
Wednesday, June 1, 2022
Huron Valley United 22, Midland 19
Hartland 15, Grand Blanc 2
FIRST ROUND
Tuesday-Thursday, May 24-26, 2022
Midland 23, Walled Lake Central 3
Huron Valley United 23, Clarkston 1
Grand Blanc 13, Davison 4
Hartland 16, Lake Orion 5
PRE-REGIONALS
Thursday-Monday, May 19-23, 2022
Midland 25, Holly 1
Huron Valley United 22, Waterford United 1
Grand Blanc 13, Fenton 4
Lake Orion 12, Oxford 7
Region 5
CHAMPIONSHIP
Friday, June 3, 2022
At Grand Rapids Forest Hills Central
East Grand Rapids 12, Grand Rapids Forest Hills Central 11
SEMIFINALS
Wednesday, June 1, 2022
East Grand Rapids 17, Spring Lake 7
Grand Rapids Forest Hills Central 18, Caledonia 8
FIRST ROUND
Tuesday-Thursday, May 24-27, 2022
East Grand Rapids 23, Grand Rapids Catholic Central 13
Spring Lake 15, Grand Rapids Christian 9
Grand Rapids Forest Hills Central 15, Lowell 1
Caledonia 14, Grand Rapids Northview 3
PRE-REGIONALS
Monday, May 23, 2022
East Grand Rapids 26, Mattawan 3
Region 6
CHAMPIONSHIP
Friday, June 3, 2022
At Ann Arbor Skyline
Farmington Hills Mercy 16, Ann Arbor Skyline 4
SEMIFINALS
Wednesday, June 1, 2022
Ann Arbor Skyline 15, Tecumseh 1
Farmington Hills Mercy 16, Farmington 5
FIRST ROUND
Tuesday-Thursday, May 24-26, 2022
Ann Arbor Skyline 22, Wixom St. Catherine of Siena 10
Farmington 16, Temperance Bedford 5
Farmington Hills Mercy 16, Dearborn Divine Child 7
PRE-REGIONALS
Thursday-Monday, May 19-23, 2022
Ann Arbor Skyline 12, Dexter 11
Farmington 16, North Farmington 11
Dearborn Divine Child 18, Ann Arbor Father Gabriel Richard 3
Region 7
CHAMPIONSHIP
Friday, June 3, 2022
At Pontiac Notre Dame Preparatory
Detroit Country Day 19, Rochester Hills Stoney Creek 4
SEMIFINALS
Tuesday, May 31, 2022
Detroit Country Day 20, Bloomfield Hills Marian 10
Rochester Hills Stoney Creek 19, Pontiac Notre Dame Preparatory 12
FIRST ROUND
Tuesday-Thursday, May 24-26, 2022
Detroit Country Day 15, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 10
Bloomfield Hills Marian 19, Rochester Adams 4
Rochester Hills Stoney Creek 15, Grosse Pointe Woods University Liggett 5
Pontiac Notre Dame Preparatory 1, Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart 0 (forfeit)
PRE-REGIONALS
Thursday-Monday, May 19-23, 2022
Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 22, Walled Lake Northern 0
Rochester Adams 15, Warren Regina 7
Grosse Pointe Woods University Liggett 15, Auburn Hills Avondale 3
Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart 16, Rochester 7
Region 8
CHAMPIONSHIP
Friday, June 3, 2022
At Grand Ledge
DeWitt 16, Lansing Catholic 5
SEMIFINALS
Wednesday, June 1, 2022
DeWitt 7, Okemos 3
Lansing Catholic 12, East Lansing 9
FIRST ROUND
Tuesday-Thursday, May 24-26, 2022
DeWitt 20, Swartz Creek 1
Okemos 17, Ovid-Elsie 5
Lansing Catholic 21, Saginaw Heritage 12
East Lansing 13, Grand Ledge 11
PRE-REGIONALS
Thursday-Monday, May 19-23, 2022
DeWitt 24, Flint Powers Catholic 1
Lansing Catholic 17, Flushing 3
East Lansing 22, Lake Fenton 3